|
Chirurgia jednego dnia
|
|
Lekarz
ANDRZEJ NOWICKI
Prof. nadzw. dr hab. n. med. Nowicki Andrzej
Urodził się 6.11.1950 r. we Włocławku. Studiował na Wydziale Lekarskim Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi uzyskując w 1975 roku dyplom lekarza.
W 1987 roku w Centrum Onkologii - Instytut Warszawa obronił rozprawę doktorską "Znaczenie rokownicze niedrożności mechanicznej u chorych z rakiem jelita grubego".
Jest specjalistą drugiego stopnia z chirurgii ogólnej, a także z chirurgii onkologicznej - specjalizacje te uzyskał w Centrum Onkologii w Warszawie (pierwszy specjalista z chirurgii onkologicznej w Wojsku Polskim).
W 1987 roku Organizator i Kierownik pierwszej Okręgowej Poradni Onkologicznej 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką, następnie Ordynator Oddziału Chirurgii Onkologicznej Regionalnego Centrum Onkologii w Bydgoszczy.
Wraz z zespołem prof. dr hab. n. med. Bronisława Zachary w roku 1993 otrzymał II nagrodę Bydgoskiej Fundacji Onkologicznej za pracę pt. "The distribution of selenium and glutathione peroxidase in blood and malignant tissue of breast cancer patients".
W 1995 roku przebywał w Szpitalu Uniwersyteckim w Calgary w Kanadzie jako wizytujący profesor.
Od 1991 do 1998 roku współpracował z prof. dr. hab. n. med. Wiesławem Jędrzejczakiem - Kierownikiem Zakładu Immunologii CSK WAM (obecnie CSK WUM) w Warszawie oraz z zespołem kierowanym przez prof. dr. hab. n. med. Bronisława Zacharę.
W roku 1998 otrzymał stopień doktora habilitowanego "Wykorzystanie lipopolisacharydów pałeczek okrężnicy w leczeniu nowotworów złośliwych. Badania doświadczalne i próby kliniczne - WAM w Łodzi".
Indywidualne osiągnięcia to wykazanie, że makrofagi wytwarzane pod wpływem M-CSF nie pełnią funkcji przeciwnowotworowych, a pełnią rolę pro-nowotworową w regulacji wytwarzania włókien tkanki łącznej, stanowiącej podścielisko guzów oraz w regulacji wytwarzania naczyń krwiononych odżywiających guz.
W 2003 roku mianowany na stanowisko Kierownika Zakładu Pielęgniarstwa Onkologicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu Akademii Medycznej w Bydgoszczy, a w roku 2007 mianowany profesorem nadzwyczajnym UMK.
2003-2018 był Kierownikiem Zakładu Pielęgniarstwa Onkologicznego Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy.
W latach 2007-2019 był Profesorem nadzwyczajnym Collegium Medicum UMK. W latach 2019-2021 nauczyciel akademicki w Wyższej Szkole Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy.
W 1994 roku otrzymał indywidualną nagrodę Bydgoskiej Fundacji Onkologicznej za cykl prac nad aktywnością makrofagów w zwalczaniu nowotworów.
Opublikował w czasopismach recenzowanych 120 prac (80% pierwszym autorem) w Scopus 51 dokumentów, 331 cytowań, h-index-10.
Członkostwo w organizacjach: Towarzystwo Chirurgów Polskich, Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej, Polskie Towarzystwo Onkologiczne, Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej, Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Polski Klub Koloproktologiczny.
|
|